2024.06.11 godz. 10:52 Tarnobrzeg, Podkarpackie

Czy niesprawiedliwy podział majątku w testamencie, uprawnia do zachowku, który wyrówna wartość spadku?

Wyjaśnienie sytuacji

Majątek jes warty kilka milionów złotych a tato zapisał mi 5 tyś zł czy należy się 100 % zachowek czy to walka z wiatrakami, i decyzja sądu?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Cze 2024 11:03

Taki zapis testamentowy rodzi za sobą bardzo wiele komplikacji. Sąd w takiej sytuacji ustali udział procentowy wszystkich spadkobierców wymienionych w testamencie (jeśli zapis wyczerpuje cały spadek) i na tej podstawie stwierdzi nabycie spadku z testamentu. Później konieczny jest dział spadku - nie musi on wcale pokrywać się z zapisem testamentu - będzie brany pod uwagę stwierdzony w postanowieniu udział w spadku. Jeśli potrzebuje Pan (i) pełnomocnika w tej sprawie, zapraszam do kontaktu email: slawomir.suski@adwokatura.pl (https://adwokatsuski.pl/)

Zmodyfikowano dnia: 11 Cze 2024 11:04