2022.10.18 godz. 21:42 Warszawa, Mazowieckie

Czy obdarowany dożywociem ma prawo wypłacić zwrot kosztów pogrzebu z konta dożywotnia?

Wyjaśnienie sytuacji

Mama przekazała mieszkanie w formie dożywocia osobie która nie należy do 1 grupy spadkobierców. Obdarowany zadeklarował pochochówek że swoich kosztów. Czy ma prawo z konta zmarłej wypłacić zwrot poniesionych kosztów związanych z pogrzebem? Jeżeli nie, to w jaki sposób mogę zarządać zwrotu wypłaconych pieniędzy?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Grochal

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Paź 2022 17:54

Dzień dobry, Jeśli jest to klasyczna umowa dożywocia, to osoba obdarowana powinna sprawić darczyńcy swoim własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Teoretycznie może po pogrzebie wystąpić do banku o wypłacenie z konta zmarłego kwoty odpowiadającej udokumentowanym kosztom pogrzebu i bank nie powinien mu odmówić (bo nie wie przecież o dożywociu). W takim wypadku należałoby taką osobę pozwać o zapłatę tej kwoty.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)