Treść zapytania

2019.04.16 godz 23:10 Poznań, Wielkopolskie

Czy ogrodzona działka rolna, na której powstają szkody łowieckie, jest wyłączona z obwodu łowieckiego i szacowania szkód

Wyjaśnienie sytuacji

Mieszkam na wsi, na działce rolnej za budynkami mieszkalnymi, w odrębnym ogrodzeniu, założyłem małą uprawę świerka na choinki.Działka ciągnie się ponad 200m.Myśliwi odmawiaja szacowania szkód, powołujac sie na art. 26 pkt 4 ustawy prawo łowieckie.Czy słusznie? Ponoć wyszła nowelizacja prawa łowieckiego, mówiaca, ze polowań nie można przeprowadzać w odległości mniejszej niż 150 od budynków.Czy zatem teren ten jest wyłączony spod obwodu łowieckiego i zasadna jest odmowa szacowania szkód i wypłaty odszkodowań za zniszczone drzewka?

Odpowiedzi prawników:


Wojciech Zalewski

Aplikant

Wojciech Zalewski

Wrocław, Dolnośląskie

(0 opinii)

Odpowiedział(a) dnia: 19 Kwi 2019 09:44

Kwestię włączenia działki w obwód łowiecki reguluje akt prawa miejscowego "Uchwała Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w sprawie podziału województwa na obwody łowieckie." Proszę podać nr działki, a możliwe będzie pełne udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. W razie dalszych pytań, proszę o kontakt.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 50% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)
Tak Nie

Robert Ostrowski

Radca prawny

Robert Ostrowski

Włocławek, Kujawsko-pomorskie

(1 opinia)

Odpowiedział(a) dnia: 17 Kwi 2019 14:45

Wyłączenie tego terenu z obwodu łowieckiego wydaje się uzasadnione, choć wymagałoby dokładniejszej weryfikacji. Strzelanie do zwierzyny w odległości mniejszej niż 150 m od zabudowań mieszkalnych jest zabronione. Jeśli można wykazać, że naruszenie tego zakazu spowodowało konsekwencje w postaci zniszczonych drzewek, to można domagać się od sprawcy szkody odszkodowania na zasadach ogólnych (a nie z ustawy – Prawo łowieckie).

Zmodyfikowano dnia: 17 Kwi 2019 14:50
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 50% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)
Tak Nie

Chcę dodać odpowiedź!

  • Jeśli jesteś prawnikiem Zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
  • Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.

Dodaj odpowiedź

Korzystanie z
portalu oznacza akceptację Regulaminu.
Polityka cookies
Polityka prywatności

Akceptuję