2021.07.24 godz. 18:40 Nasielsk, Mazowieckie

Czy ojciec dziecka może nie przestrzegać czasu sądownie ustalonego w kontaktach z dzieckiem?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam serdecznie, Ojciec zabiera synka w godzinach 14-18 w dni sądownie ustalone. Jeśli ja jestem w tym czasie w pracy, nie chce on oddać mojego synka osobie przeze mnie uprawnionej tj. babci lub mojemu partnerowi z którym mieszkamy. Czy ma on prawo nie odwozić dziecka na czas? Czy nie odbierając go w ogóle, lub zabierając synka nie odwozi go na czas robi to prawnie? Co mogę z tym zrobić? Ponadto dodam że przy każdym spotkaniu awanturuje się przy dziecku.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Lip 2021 19:30

Dzień dobry! Jeśli kontakty ojca z dzieckiem nie są realizowane zgodnie z postanowieniem sądu możliwe jest skorzystanie z rozwiązania wskazanego w art. 598(15) kodeksu postępowania cywilnego: § 2. Jeżeli osoba uprawniona do kontaktu z dzieckiem albo osoba, której tego kontaktu zakazano, narusza obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy zagrozi tej osobie nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej na rzecz osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje, stosując odpowiednio przepis § 1.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)