2022.01.26 godz. 08:39 Oława, Dolnośląskie

Czy ojciec mający założoną niebieską kartę po odejściu żony ma prawo do spotkania z dziećmi?

Wyjaśnienie sytuacji

Od mojego przyjaciela kilka dni temu odeszła żona zabierając ze sobą dzieci. On ma założoną kilka tygodni wcześniej niebieską kartę, ale nigdy nie miał żadnej sprawy o przemoc, nigdy żadnych dowodów. Karta prawdopodobnie została założona celowo, aby ułatwić żonie sprawę rozwodowaą. Odkąd się wyprowadziła zakazała ojcu całkowity kontakt z dziećmi, twierdząc że nie ma prawa się z nimi widywać,bo ma założoną niebieską kartę. Czy w rzeczywistości nie może nawet zobaczyć się z dziećmi nawet przez kilka minut?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Sty 2022 12:07

Dzień dobry, niebieska karta nie wyklucza kontaktów z dziećmi wedle twierdzeń matki. Jednak w obecnej sytuacji, gdy matka utrudnia kontakty, to przyjaciel powinien sądownie uregulować kontakty (odpowiedni wniosek do Sądu rodzinnego), aby móc je wykonywać zgodnie z ustalonym harmonogramem, a w razie dalszego utrudniania kontaktów mieć podstawę do działania przeciwko matce (wtedy stosowna kara pieniężna). Pozdrawiam, adwokat Michał Filec