2020.01.22 godz. 10:50 Toruń, Kujawsko-pomorskie

Czy ojciec zdrowego dziecka, które nie ukończyło 6. r. ż. może wziąć urlop wychowawczy, gdy drugi rodzic dziecka żyje i ma pełnię praw rodzicielskich?

Wyjaśnienie sytuacji

Ojciec i matka zdrowego dziecka zatrudnieni są w oparciu o umowę o pracę. Ojciec chciałby złożyć wniosek o urlop wychowawczy (dziecko na chwilę obecną ma 3 lata). Czy może złożyć taki wniosek mimo istnienia art. 186 KP par. 9?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Katarzyna Jarosz

Krosno, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Sty 2020 21:41

Witam, tak. Pracownik-rodzic może skorzystać z urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy, ale nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 6 roku życia. Jeden miesiąc (z 36 miesięcy) jest przeznaczony wyłącznie dla drugiego rodzica, np. matka przebywa na urlopie 35 miesięcy, a ojciec 1 miesiąc albo odwrotnie. Oznacza to, że w przypadku wykorzystania urlopu przez jednego z rodziców, urlop wychowawczy trwa maksymalnie 35 miesięcy. Art. 186 par 9 kp reguluje sytuację, gdy wyjątkowo jeden rodzic może wykorzystać całość, tj. 36 miesięcy,a nie 35. Pozdrawiam, adw. Katarzyna Jarosz