2019.12.17 godz. 00:13 Chełm, Lubelskie

Czy oskarżyciel posiłkowy w sprawie z oskarżenia publicznego może odstąpić od oskarżenia i kiedy to może zrobić ?

Wyjaśnienie sytuacji

Prokurator skierował akt oskarżenia do sądu z art.160 paragraf 1. Prokurator poinformował podejrzanego, ze pokrzywdzony będzie oskarżycielem posiłkowym.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Ewelina Słupska

Wadowice, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Mar 2020 20:51

Witam, oskarżyciel posiłkowy może odstąpić od oskarżenia aż do prawomocnego zakończenia postępowania sądowego. Odstąpienie jest dla sądu wiążące. Jednak należy się nad tym zastanowić, gdyż zgodnie z art. 57 §1 kpk w razie odstąpienia oskarżyciela posiłkowego od oskarżenia nie może on ponownie przyłączyć się do postępowania. Pozdrawiam