2022.02.18 godz. 09:11 Zielona Góra, Lubuskie

Czy osoba której użyczam grunty rolne, może wywłaszczyć mnie jako właściciela poprzez zasiedzenie?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, mam pytanie które nie daje mi spokoju. Od wielu lat użyczam grunty rolne znajomemu, który dba o wykoszenie i składa o dotacje unijne dla rolników. Aktualnie mamy umowę pisemną na użyczenie gruntów pod dotacje. Dodatkowo płaci mi kwotę wcześniej ustaloną która pozwala mi na opłacenie podatków rolnych. Nie jest to dzierżawa tylko użyczenie. Czy prawnie mój znajomy może mieć kiedykolwiek prawo aby odebrać mi grunty? Niestety nie mam możliwości dbania o grunty, więc użyczenie wydawało mi się najlepszym rozwiązaniem. Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Lut 2022 13:24

Aby zasiedzieć nieruchomość należy posiadać nieruchomość samoistnie (jak właściciel) plus upływ okresu 30 lat (w szczególnych okolicznościach 20 lat) Wobec tego, iż zawarł Pan umowę ze znajomym nie może być o tym mowy.zasiedzeniu. Zawierając z Panem umowę uznał, iż to Pan jest właścicielem nieruchomości a jego posiadanie jest zależne (niesamoistne).
Tak Nie

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Lut 2022 11:22

Jeżeli udokumentował Pan użyczenie to znajomy nie może dokonać zasiedzenia.