2021.08.02 godz. 18:20 Konin, Wielkopolskie

Czy osoba wynajmująca mój dom przez 10 lat może nabyć do niej prawo własności przez zasiedzenie?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, wynajmuje dom od 10 lat tej samej osobie przedłużając umowę najmu co rok. Prawo własności nabyłam w drodze spadku. Czy najemca może po kilku latach (10-20 lat) zdobyć prawo własności do nieruchomości przez zasiedzenie i czy mogę w "nieskończoność" przedłużać tej osobie umowę najmu.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Sie 2021 09:30

Dzień dobry! W mojej ocenie taka praktyka nie doprowadzi do zasiedzenia albowiem warunkiem koniecznym dla uzyskania prawa własności w ten sposób jest tzw. posiadanie samoistne (posiadacz zachowuje się jak właściciel). Najemca jest posiadaczem zależnym - tzn. korzysta z nieruchomości na podstawie umowy, jest związany wolą Wynajmującego (właściciela) i w teorii sam nie może podejmować samodzielnie istotnych czynności związanych z nieruchomością.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)