2022.02.21 godz. 18:10 Kraków, Małopolskie

Czy osobę darującą można obdarować rzeczą darowaną, tzn. czy mogę zwrócić po latach matce mieszkanie w którym ma prawo dożywotniego mieszkania?

Wyjaśnienie sytuacji

12 lat temu matka przepisała na mnie swoje mieszkanie z prawem dożywotniego mieszkania (służebność osobista). Matka ma w tym momencie Alzheimera, nie może mieszkac sama, ale nie została jeszcze ubezwłasnowolniona. Mam 3 rodzeństwa, którzy nie zgadzają się na umieszczenie matki w DPS. Ja mieszkam za granicą, nie mogę się nią ząjać, a rodzina na miejscu nie interesuje się jej losem. Robią mi z powodu mieszkania probly, sugerując że się wzbogacam na tym (dałem jej pieniądze na mieszkanie tylko po to żeby mogła tam dalej spokojnie mieszkać, bez płacenia czynszu). Pytanie moje brzmi czy mogę matce spowrotem oddać mieszkanie jako darowizne? I drugie pytanie czy jeżeli musiałaby mieszkać w DPS muszę jej wyplacać rentę z tytułu służebności osobistej?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Lut 2022 10:52

W wypadkach wyjątkowych sąd może rozwiązać umowę o dożywocie. Po rozwiązaniu umowy nie musi Pani wypłacać renty.