2020.02.13 godz. 13:30 Wrocław-Krzyki, Dolnośląskie

Czy oświadczenie woli jest ważne po śmierci

Wyjaśnienie sytuacji

Mąż jest właścicielem domu jednorodzinnego nie zawarliśmy między sobą aktu darowizny na połowę domu którą jest moja.Chcę zabezpieczyć dzieci po mojej śmierci.Czy oświadczenie woli złożone przez męża o treści że po mojej śmierci połowa domu należy do niego a połowa w równych częściach do dwójki dzieci jest ważne i czy to oświadczenie może zmienić na swoją korzyść po mojej śmierci.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Lut 2020 14:24

Rozumiem, że mąż jest wyłącznym właścicielem domu, a Państwo nie rozszerzyli wspólności ustawowej, aby została Pani współwłaścicielką nieruchomości? Innymi słowy, mąż może w każdej chwili samodzielnie dysponować nieruchomością, np. sprzedać lub darować komukolwiek. W tej sytuacji najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia dzieci jest darowizna udziałów na ich rzecz już teraz i najlepiej bez żadnych warunków w postaci śmierci rodzica. Co prawda, dzieci i tak dziedziczą z ustawy po ojcu, ale może on jak wskazywałam wyżej pozbyć się nieruchomości wcześniej