2021.09.16 godz. 10:35 Tarnów, Małopolskie

Czy pełnomocnictwo u Notariusza w sprawach dziecka wystarczy do załatwiania formalności ?

Wyjaśnienie sytuacji

Córka mojego brata ma 14 lat. Brat ma do niej prawa. Matka ma ograniczone prawa. Możliwe, że brat mając zatargi z prawem pójdzie do aresztu. Czy pełnomocnictwo spisane u Notariusza wystarczy do sprawowania opieki pod kątem szkoły, leczenia i załatwiania innych formalności typu alimenty czy 500 +. Czy powinnam raczej postarać się o piekę prawną ?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Martyna Wojciechowska

Gorzów Wielkopolski, Lubuskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Wrz 2021 10:55

Tak szeroki zakres "formalności" mieści się tak naprawdę w pojęciu władzy rodzicielskiej, która obejmuje m.in. obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw. W mojej ocenie nie da się sprawować pieczy nad dzieckiem w tak szerokim zakresie wyłącznie na podstawie pełnomocnictwa notarialnego, nawet jeśli udzieli go ojciec dziecka, zwłaszcza, że matka ma ograniczoną władzę rodzicielską, ale jednak nie jest jej całkowicie pozbawiona. Konieczne byłoby staranie się o opiekę prawną nad małoletnią.