2022.04.28 godz. 13:41 Kamieniec Ząbkowicki, Dolnośląskie

Czy po przepisaniu bądź darowiźnie domu muszę w przyszłości sprawować opiekę nad osobą?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, mam pytanie czy podczas darowizny bądź przepisu domu będę musiała sprawować opieke nad osobą mieszkającą tam dożywotnie?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Łukasz Światłowski

Łódź, Łódzkie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Kwi 2022 16:32

W pytaniu mieszają się różne formy przeniesienia własności nieruchomości. W przypadku umowy darowizny dochodzi do bezpłatnego świadczenia przez jedną osobę (darczyńcę) na rzecz drugiej osoby (obdarowanego), przy czym darowizna w pewnych okolicznościach może zostać odwołana. Z kolei przez umowę dożywocia, nabywca zobowiązuje się w zamian za przeniesienie własności nieruchomości do zapewnienia zbywcy dożywotniego utrzymania (np. poprzez dostarczanie wyżywienia, pomocy w chorobie oraz wyprawienia pogrzebu). Innym rozwiązaniem jest ustanowienie służebności mieszkania na rzecz zbywającego.