2021.09.20 godz. 13:17 Bielsko-Biała, Śląskie

Czy po rozstaniu z mężem może on żądać ode mnie spłaty wkładu finansowego który włożył w dom w którym razem mieszkamy?

Wyjaśnienie sytuacji

Razem z mężem mieszkamy od 13 lat w domu który dostałam od rodziców (mamy rozdzielność majątkową więc dom jest tylko moj). Przez te 13 lat był remontowany Przedpokój, zrobiona została altana i garaż. Najprawdopodobniej będziemy się z mężem rozwodzić i powiedział mi że mam mu zwrócić pieniądze które zainwestował w dom. Wspomnę tylko że mieszkamy w nim razem z trójką naszych dzieci. Czy rzeczywiście będę zmuszona go spłacić skoro on również w tym domu mieszkał i robił to wszystko dla naszej rodziny a teraz chce wyliczać co przez te 13 lat zrobił i ile jestem mu winna.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Łukasz Raś

Gorlice, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Wrz 2021 12:28

Mąż może żądać rozliczenia nakładów poniesionych z majątku wspólnego. Wartość nakładów jest ustalana przez biegłego sądowego. Taka konstrukcja oznacza, że w ramach podziału majątku, mąż może żądać co najmniej połowy wpłaconej przez siebie kwoty. Stanowi o tym art. 45 Kodeksu Rodzinnego i opiekuńczego.