2020.09.14 godz. 13:01 Warszawa, Mazowieckie

Czy po ślubie moja nieruchomość będzie dziedziczona przez męża?

Wyjaśnienie sytuacji

Od kilku lat mieszkam z partnerem. Chcemy się pobrać. Jako panna kupiłam domek letniskowy. Mam córkę z poprzedniego związku, a partner ma trzech synów. Dopóki nie jesteśmy małżeństwem, moja córka dziedziczy po mnie domek - to oczywiste. A jak byłoby po naszym ślubie? Czy spadek przysługiwałby pół na pół córce i mężowi? A po jego śmierci prawo do spadku mieliby jego synowie? Moja córka musiałaby im spłacić zachowek? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? - połowy wartości domku? Aktualnej (po remontach i udoskonaleniach), czy takiej, za jaką go kupiłam?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Wrz 2020 10:45

Jeśli nie sporządzi Pani testamentu, to na podstawie przepisów kodeksu cywilnego dziedziczyć będą po Pani córka i mąż po połowie. Jeśli mąż odziedziczy po Pani połowę tego domu, to po nim z ustawy odziedziczą go jego synowie, jak każdy inny składnik spadku po mężu. Pani córka nadal by miała swoją połowę domu. Córka i synowie męża nie będą mieli względem siebie żadnych roszczeń o zachowek, ale ponieważ będą współwłaścicielami nieruchomości, to prędzej czy później może zajść konieczność zniesienia współwłasności tego domku ( np. jeśli córka postanowi wykupić udziały pozostałych)
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)