2022.11.13 godz. 16:00 Przemków, Dolnośląskie

Czy po śmierci moich Ukochanych RODZICÓW mam prawo uzyskania pieniędzy zgromadzonych w Zus na emerytury obojga rodziców??

Wyjaśnienie sytuacji

Oboje Rodzice zmarli. Czy istnieje prawo dziedziczenia zgromadzonych przez Rodziców pieniędzy zgromadzonych w ZUS??

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Lis 2022 10:08

Dziedziczeniu podlegają środki z subkonta. Prowadzone jest ono dla osób, które są członkami otwartych funduszy emerytalnych (OFE), oraz dla osób, które po 31 stycznia 2014 r. nie zdecydowały się na zawarcie umowy z OFE. Środki na subkoncie podlegają podziałowi w przypadku: rozwodu, unieważnienia małżeństwa, ustania wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa albo umownego wyłączenia lub ograniczenia wspólności ustawowej, śmierci osoby, dla której prowadzimy subkonto. Jeśli zatem zaistnieje któraś z powyższych okoliczności, środki z subkonta zostaną przekazane osobom uprawnionym.

Zmodyfikowano dnia: 15 Lis 2022 10:09
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)