2023.02.08 godz. 12:54 Grudziądz, Kujawsko-pomorskie

Umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie.

Wyjaśnienie sytuacji

Czy podczas w miarę świeżej umowy zlecenie (zatrudnienie od 23 stycznia) przysługuje mi wynagrodzenie podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim? Posiadałem cały czas ubezpieczenie zdrowotne wcześniej, oraz obecnie posiadam wraz z składkami na rzecz tej umowy. Tylko nie wiem czy w tej sytuacji mi ono przysługuje czy też nie.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Lut 2023 10:05

dzień dobry, osoby zatrudnione na umowie zleceniu zyskują prawo do płatnego zwolnienia lekarskiego, pod warunkiem, że podlegają ubezpieczeniu chorobowemu (które jest dobrowolne i trzeba wystąpić z wnioskiem o objęcie nim) nieprzerwanie przynajmniej przez 90 dni. W przeciwnym razie nie przysługuje im zasiłek chorobowy.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)