2022.10.06 godz. 18:44 Poznań, Wielkopolskie

Czy podjęcie pracy przez studenta, otrzymującego alimenty od jednego z rodziców, upoważnia rodzica do zaprzestania płacenia tychże alimentów?

Wyjaśnienie sytuacji

Szanowny Panie, Szanowna Pani. Jestem studentem I roku studiów licencjackich. Otrzymuje alimenty od jednego z rodziców. Czy jeśli podejmę się pracy, to rodzic ma prawo podać do sądu sprawę o zniesienie obowiązku alimentacyjnego? Praca, którą miałbym podjąć miałaby charakter dorywczy, nie pozwalający na własne utrzymanie. Z wyrazami szacunku.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Paź 2022 18:44

Dzień dobry. Tak jak Pan poniekąd zauważył, obowiązek alimentacyjny nie wygasa sam z siebie. Rodzice mają obowiązek dostarczania środków utrzymania dziecku, do momentu, w którym będzie ono w stanie samodzielnie się utrzymać. Jeżeli rodzic uważa, że praca ta pozwoli na samodzielne utrzymanie się, to będzie miał prawo wystąpić z takim powództwem do Sądu. Natomiast "ciężar dowodu" spoczywa na osobie która inicjuje powództwo, więc to rodzic będzie musiał wykazać możliwość samodzielnego utrzymania się przez Pana. W mojej ocenie byłoby to trudne, w przypadku prac dorywczych i kontynuowaniu nauki.