2024.07.05 godz. 21:48 Konstancin-Jeziorna, Mazowieckie

Czy potrzebuję zgody właściciela/zarządcy budynku na podłączenie internetu?

Wyjaśnienie sytuacji

Otóż sytuacja prezentuję się tak, że technicy nie chcą "położyć" światłowodu do wynajmowanego przeze mnie mieszkania bez zgody właściciela (boją się, że mogą mieć przez to kłopoty), ale czy takiej potrzebuję? Cała "stara" instalacja jest już położona: studzienki, skrzynka na budynku no i mam przecież podłączony internet ale to stare kable. Technicy nie muszę nic wiercić, nic kopać tylko przeciągnąć kabel już istniejącą instalacją. Czy na taką "modernizacje" instalacji potrzebuję zgody?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Lip 2024 13:49

Wskazane byłoby uzyskanie zgody właściciela lokalu i zarządcy budynku, aby uniknąć późniejszych nieporozumień. Można jednak zastosować art. 684 Kodeksu cywilnego - cytuję - "Najemca może założyć w najętym lokalu oświetlenie elektryczne, gaz, telefon, radio i inne podobne urządzenia, chyba że sposób ich założenia sprzeciwia się obowiązującym przepisom albo zagraża bezpieczeństwu nieruchomości. Jeżeli do założenia urządzeń potrzebne jest współdziałanie wynajmującego, najemca może domagać się tego współdziałania za zwrotem wynikłych stąd kosztów." Z wyrazami szacunku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)