2021.07.20 godz. 16:29 Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Czy powinienem dostarczyć do sądu wniosek o wydanie klauzuli wykonalności?

Wyjaśnienie sytuacji

Osoba X oskarżona o przestępstwo z art. 288 1kk - na podstawie art. 46 1pkt 1k.k. zobowiązana jest do naprawienia szkody poprzez zapłatę na rzecz między innymi mojej osoby pieniędzy. Wyrok jest prawomocny. Czy powinienem dostarczyć do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności czy muszę czekać aż pieniądze dostanę?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Lip 2021 19:32

Dzień dobry! Jeśli nie ma dobrowolnej zapłaty przez skazanego w zakresie naprawienia szkody zasadnym jest złożenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności na punkt wyroku karnego, gdzie taki obowiązek został nałożony. Po otrzymaniu wyroku z klauzulą można skierować wniosek egzekucyjny do komornika.