2024.10.17 godz. 10:48 Warszawa, Mazowieckie

Czy pozwany musi składać wniosek o adwokata z urzędu?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Tak jak w tytule. Czy osoba pozwana musi sama ubiegać się o adwokata z urzędu czy zostanie on przydzielony przez sąd do sprawy?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Paź 2024 11:30

Pełnomocnik z urzędu (adwokat) może być ustanowiony przez sąd wyłącznie na uzasadniony wniosek strony (pozwanego), jeśli pozwany nie jest w stanie pokryć wynagrodzenia adwokata (do wniosku należy dołączyć oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)