2023.11.21 godz. 10:03 Warszawa, Mazowieckie

Czy pracodawca jest w stanie otrzymać informację o dodatkowym dochodzie pracownika od strony księgowości?

Wyjaśnienie sytuacji

Pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę i w czasie jej trwania zawarł umowę zlecenie w innej firmie, czy w związku z tym pracownik ten jest zmuszony poinformować o tym pracodawcę, u którego jest podpisana umowa o pracę o dodatkowym dochodzie wynikającym z umowy zlecenia? Oraz czy pracodawca jest w stanie otrzymać informację o wspomnianym dodatkowym zatrudnieniu jego pracownika od strony księgowej?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Anna Sutowicz

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Lis 2023 13:16

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 11.01.2017 (sygn. akt: I PK 25/16), w określonych sytuacjach pracodawca będzie mógł domagać się od pracownika podania informacji o jego dodatkowym zatrudnieniu. Zdaniem Sądu, dopuszczalność żądania przez pracodawcę informacji o dodatkowym zatrudnieniu jest uwarunkowana 2 przesłankami: informacje o dodatkowym zatrudnieniu pracownika są uzasadnione interesem pracodawcy; pracodawca zawrze w umowie o pracę dodatkowe postanowienie nakładające na pracownika obowiązek poinformowania go o dodatkowym zatrudnieniu.