2021.06.22 godz. 13:49 Rybnik, Śląskie

Czy pracodawca ma jakieś prawo do kontroli na umowie zlecenie

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, przebywałem od poniedziałku do piątku14-18/06 na tzw. Urlopie bezpłatnym. W poniedziałek 21.06 po powrocie do pracy mój pracodawca oznajmił mi że przebywając na urlopie bezpłatnym muszę przebywać w domu, nie mogę wykonywać żadnych prac dodatkowych , ponieważ jestem jego pracownikiem.poinformowalem również że prawdopodobnie w czasie tego urlopu pójdę do lekarza po leki na alergię, więc pracodawca zlecił znajomej pracownicy ZUSu by mnie sprawdziła czy byłem dodam iż posiadam umowe zlecenie na 30h miesięcznie. A pracuje w pełnym etacie, ponieważ pracodawca nie chce dać umowy o pracę.

Odpowiedzi prawników:

Magister prawa

. .

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Cze 2021 17:04

Dzień dobry, na podstawie umowy zlecenia, pracodawca (precyzując, w tym przypadku Zleceniodawca) nie może sprawdzać, co Pan robi w czasie wolnym od pracy. Nawet jeśli byłby Pan chory i zgłosił szefowi, ze nie stawi się Pan w pracy z powodu choroby, to na umowie zlecenie i tak jest to interpretowane jako dzień wolny, za który co do zasady nie przysługuje wynagrodzenie. Wszelkie czynności, o których mówi Pana pracodawca są obowiązkami/prawami wynikającymi z Umowy o pracę.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)