2024.02.29 godz. 09:43 Wołów, Dolnośląskie

Czy pracodawca miał prawo mnie zwolnić z powodu utraty uprawnień do kierowania wózkami widłowymi i braku chęci do ich wyrobienia.

Wyjaśnienie sytuacji

Od 8 lat pracuje w jednej firmie jeździłem tan na wózku widłowym nie mając uprawnień szefostwo wiedziało i nie miał zastrzeżeń , a teraz gdy przenieśliśmy się do innej miejscowości z powodu zakupu nowej hali szef zaproponował kazał mi iść uprawnienia zrobić ale ja odmówiłem ponieważ niechce być zobligowany wobec firmy niczym by mi później coś zarzucono typu: " bo ja ci dałem kasę na uprawnienia" "musisz mi oddać.I po miesiącu czasu od odmowy dostałem wypowiedzenie gdzie w powodzie jest napisane: utrata uprawnień do kierowania wózkami widłowymi i brak zgody chęci do ich wyrobienia.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Kwi 2024 12:36

Zgodnie z art. 52 § 1 pkt 3) Kodeksu pracy - dalej KP, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. Faktycznie nigdy Pan tych uprawnień nie posiadał, więc trudno byłoby je utracić. Należy jednak wziąć pod uwagę sens wprowadzenia tego przepisu - pracownik bez wymaganych uprawnień nie może wykonywać określonej pracy. Mówi też o tym art. 237(3) § 1 KP. Skoro nie wolno dopuścić pracownika do pracy, to pozostaje jego zwolnienie. Z wyrazami szacunku