2020.01.13 godz. 11:59 Toruń, Kujawsko-pomorskie

Czy pracodawca może ciągle mi odmawiać udzielenia urlopu lub przesuwać mi w termin, który mi nie pasuje?

Wyjaśnienie sytuacji

Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Mam ponad 20 dni niewykorzystanego urlopu za rok 2019 i według przepisów muszę to wybrać do IX 2020. 14 dni wolnych miałem w 2019. Potrzebuję wolne w lutym, kierownik wydał polecenie mistrzom produkcji nie podpisywania wniosków urlopowych, (brak ludzi do pracy). Czy może takie polecenie wydać? Czy pracodawca ma prawo wyciągnąć wobec mnie konsekwencje finansowe (np: zabrać premię) lub poza finansowe w przypadku, gdy wezmę urlop na żądanie lub zachoruje? Czy może ciągle aż do sierpnia-września mi odmawiać urlopu lub dawać w innym terminie niż mój wniosek?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Karolina Gawlik

Dębica, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Sty 2020 12:47

Zgodnie z art. 164 §2 Kodeksu Pracy "Przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy."
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)