2019.09.05 godz. 00:11 Szczecin, Zachodniopomorskie

Czy pracodawca może mi odmówić wydania świadectwa pracy do rąk własnych.

Wyjaśnienie sytuacji

Mam umowę na czas nieokreślony, potrzebuje natychmiast ja rozwiązać, pracodawca nie chce się zgodzić na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Zdecydowałem się porzucić pracę, trzeci dzień jestem nieobecny w pracy nieusprawiedliwiony. Pracodawca poinformował mnie że zostaje zwolniony dyscyplinarnie ale nie chce wręczyć mi świadectwa pracy do moich rąk tylko wysłać pocztą mimo że ja się o nie upomina. Jaki okres ma pracodawca na to aby wystawić mi potwierdzenie że zostałem zwolniony, i czy może odmówić mi wydania potwierdzenia że zostałem zwolniony z firmy??

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Wrz 2019 10:38

Pracodawca powinien wystawić i wydać świadectwo niezwłocznie (do rąk własnych). Dopiero, gdy z przyczyn obiektywnych wydanie świadectwa pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej w tym terminie nie jest możliwe, pracodawca może w ciągu 7 dni wysłać świadectwo pocztą (§ 4 rozporządzenia MRPIPS z 30.12.2016 r. w sprawie świadectwa pracy). Za niewydanie świadectwa grozi kara grzywny od 1000 zł do 30 000 zł (art. 282 § 1 pkt 3 kodeksu pracy)
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)