2019.09.18 godz. 18:55 Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Czy pracodawca może mnie wysyłać na urlop (tegoroczny) skoro nie ma dla nas pracy na codzień?

Wyjaśnienie sytuacji

Firma nasza zdecydowała się połączyć z inną firma o tym samym profilu choć nasza firma nie zalegała nikomu z płatnościami ani nie miała długów.Nowy ale od 1.10.2019 Zakład pracy zalecił pani dyrektor aby prawie całkowicie zaprzestać produkcji przez co my nie mamy pracy na codzień.Codziennie inne osoby wysyłane są na urlopy wypoczynkowe pomimo tego,że nie wyrażamy na to zgody.Czy to zgodne z prawem pracy?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Burtowy

Poznań-Jeżyce, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Wrz 2019 10:58

Nie - przymusowe wysyłanie pracownika na tegoroczny urlop jest sprzeczne z kodeksem pracy. Stanowić może również naruszenie prawa karnego. Jedyny wyjątek to przymusowe wykorzystanie urlopu w okresie wypowiedzenia umowy o pracę.

Zmodyfikowano dnia: 28 Wrz 2019 18:59
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)