2020.04.07 godz. 00:15 Poznań, Wielkopolskie

Czy pracodawca może mnie zwolnić jeśli odmówię wzięcia urlopu?

Wyjaśnienie sytuacji

Kierownik sugeruje pracownikom by korzystali z urlopów,podczas pandemii, ponieważ nie ma dużo pracy, a firma chce zachować wszystkie etaty. Dodam jeszcze, że w ciągu ostatnich 2 tygodni firma zatrudniła około 15 nowych osób a teraz proszą nas o wykorzystywanie wolnego, bo nie ma pracy. Czy jeżeli odmówię wzięcia urlopu to pracodawca ma prawo mnie zwolnić?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Wołczkiewicz

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Maj 2020 18:01

Dzień dobry, Pracodawca nie jest uprawniony do żądania wykorzystania urlopu bieżącego i nie może jednostronnie wysłać na taki urlop. Nie jest to podstawa do zwolnienia (ani za wypowiedzeniem, a tym bardziej dyscyplinarki). Pozdrawiam
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)