2019.07.19 godz. 09:33 Czechowice-Dziedzice, Śląskie

Czy pracodawca może odmówić mi urlopu nad zdrowym dzieckiem do 14 lat?

Wyjaśnienie sytuacji

Mam 2 dni urlopu okolicznościowego nad zdrowym dzieckiem do 14 lat i pracodawca nie podpisał mi tego urlopu. Wniosek składany był dzień wcześniej?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Maciej Spychała

Piekary Śląskie, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Wrz 2019 04:05

Zgodnie z art. 188 §1 kodeksu pracy (Dz.U. z 2019 poz. 1040 z późn. zm.) pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni. Pracownik powinien w związku z tym złożyć odpowiedni wniosek, który jest dla pracodawcy wiążący. Oznacza to, że nie może odmówić prawa do opieki. Właściwym jednak jest, aby złożyć go na tyle wcześniej, aby pracodawca mógł zaplanować odpowiednio pracę na czas nieobecności pracownika mimo, iż przepisy nie wskazują konkretnego terminu na jego złożenie.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)