2020.03.19 godz. 16:27 Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie

urlop ojcwski

Wyjaśnienie sytuacji

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu ojcowskiego ze względu na barki personelu w firmie? Dostałem informację od pracodawcy, że nie udzieli mi urlopu ojcowskiego w maju ani w czerwcu, bo inni pracownicy mają w tym czasie urlopy. Czy jest to zgodne z prawem pracy ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Katarzyna Jarosz

Krosno, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Mar 2020 09:54

Witam, jeżeli złoży Pan wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego w ustawowym terminie-czyli w terminie nie krótszym niż 7 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu, to pracodawca ma obowiązek go udzielić. Tym samym pracodawca nie ma uprawnienia do nie wyrażenia zgody na urlop ojcowski we wskazanym przez pracownika terminie powołując się na sprawy organizacyjne. Z poważaniem, adw. Katarzyna Jarosz
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)
Tak Nie

Aplikant

Angelika Wojciechowska -Związek

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Mar 2020 18:14

Szanowny Panie, pracodawca nie może odmówić Panu udzielenia urlopu ojcowskiego. Zgodnie z art. 182 (3)§ 2 k.p.pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. W przypadku nie udzielenia urlopu pracownikowi, który spełnia wymagane kryteria na pracodawcę może zostać nałożona kara grzywny od 1000 zł do 30 000 zł (art. 281 pkt 5 k.p.).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)