2024.05.23 godz. 12:44 Płock, Mazowieckie

Czy pracodawca może odmówić złożonego przeze mnie wypowiedzenia ? Czy może mnie zwolnić dyscyplinarnie ?

Wyjaśnienie sytuacji

W dniu 26.04.2024 złożyłam pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę (okres wypowiedzenia w moim przypadku to m 1 miesiąc). Do dnia dzisiejszego nie zostało ono podpisane, a wręcz pracodawca stwierdził, że może udać, że go nie dostał. Próbuje mnie zmusić żebym pracowała jeszcze kolejny miesiąc, twierdząc, że on napisze nowe wypowiedzenie i czy chcę czy nie chcę muszę zostać do końca czerwca. Co w takiej sytuacji mam zrobić? Wedle złożonego wypowiedzenia mój stosunek pracy ustępuje z końcem tego miesiąca. Czy mogę na przykład wysłać listownie informacje o kończącym się stosunku pracy?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Maj 2024 13:15

Wypowiedzenie umowy jest jednostronnym oświadczeniem woli i nie wymaga zgody lub akceptacji drugiej strony (pracodawca nie musi nic podpisywać). Pracownik może złożyć wypowiedzenie w dowolnej formie. Istotą jest jednak sposób złożenia wypowiedzenia dla celów dowodowych - musi Pani udowodnić, że Pani wypowiedzenie dotarło do wiadomości pracodawcy (najlepiej robić to w dowolnej formie pisemnej, tak aby posiadać dowód złożenia wypowiedzenia).