2023.08.18 godz. 17:28 Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie

Czy pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie na pracownika, który uzyskał status osoby niepełnosprawnej w trakcie zatrudnienia?

Wyjaśnienie sytuacji

Pracodawca zatrudnia mniej niż 20 osób w przeliczeniu na pełen etat. Pracownik zatrudniony od 01.01.2015 r. uzyskał status osoby niepełnosprawnej w dniu 22.05.2023 r. (orzeczenie ważne do 31.05.2026 r.). Orzeczenie przedstawił pracodawcy 01.07.2023 r.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Małgorzata Piętka

Garwolin, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Sie 2023 16:59

Pracodawcy przysługuje dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) o ile pracownik został ujęty w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych którą prowadzi Fundusz. (art. 26a ust.1 w zw. z art. 26b ust.1 ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – tj. Dz. U. z 2023 r., poz. 100). Kwota dofinansowania jest uzależniona od stopnia niepełnosprawności. Pracodawca powinien złożyć wniosek Wn-D wraz z informacją INF-D-P.

Zmodyfikowano dnia: 19 Sie 2023 17:05
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (15 głosów)