2022.06.01 godz. 21:11 Sieradz, Łódzkie

Czy pracodawca może wymagać dzielenia się wypłatą z współpracownikiem?

Wyjaśnienie sytuacji

Moja siostra pracuje w zakładzie fryzjerskim na umowę o pracę na czas określony (praca interwencyjna przez urząd pracy). Ze względu na dużą ilość pracy (nie ma wpływu na to ilu ma klientów) czasami z inicjatywy szefowej pomaga jej recepcjonistka (suszenie włosów itp.). Miesiąc temu szefowa powiedziała mojej siostrze że powinna oddawać część swojej pensji recepcjonistce. Po miesiącu poinformowały moją siostę że powinna oddać 500zł za ten miesiąc i 3 tyś zł za 3 poprzednie miesiące. Wypłata mojej siostry to ok. 3 tyś zł i jest w trakcie spłacania mieszkania. Czy jest to legalne?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Cze 2022 10:35

Wynagrodzenie powinno być określone w umowie o prace w sposób dokładny i nie pozostawiający wątpliwości co do umówionych przez strony zasad jego zapłaty. Na podstawie tego co Pani napisała można stwierdzić, że Pani siostra jako pracownik jest stroną umowy o pracę, drugą stroną tej umowy jest pracodawca, a nie recepcjonistka. Oznacza to że Pani siostrę nie łączy z recepcjonistką jakikolwiek stosunek, który zobowiązywałby do oddania części wynagrodzenia.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)