2023.03.02 godz. 18:02 Warszawa, Mazowieckie

Czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop zalegly lub w ogóle na urlop wypoczynkowy w momencie, gdy pracownik nie ma możliwosci wykonywania pracy?

Wyjaśnienie sytuacji

Czy pracodawca może wysłać pracownika, który pracuje na umowę o pracę na urlop zalegly lub w ogóle na urlop wypoczynkowy w momencie, gdy pracownik nie ma możliwości wykonywania swoich obowiązków w miejscu pracy? Brak zapewnienia ciągłości pracy w moim przypadku nie jest z winy ani pracownika ani pracodawcy a ja jako pracownik jestem w gotowości do pracy. Czy pracodawca w takim przypadku może nakazać pracownikowi wziąć urlop?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Mar 2023 08:58

Przyczyna niemożliwości wykonywania pracy jest opisana dość niejasno. Jeśli przyczyną to jest niezdolnosć do pracy w rozumieniu k.p. (np. choroba) to oczywiście pracodawca nie może wysłać na urlop wypoczynkowy.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)