2020.01.08 godz. 19:02 Wrocław, Dolnośląskie

Czy pracodawca może zmienić datę urlopu ojcowskiego? Czy może zaproponować inny termin pracownikowi ?

Wyjaśnienie sytuacji

Pracodawca nie wyraża zgody dla ojca dziecka ,by ten poszedł na urlop ojcowski w danym terminie i proponuje mu zmianę terminu na inny. Czy ma takie prawo?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Karolina Gawlik

Dębica, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Sty 2020 12:58

Urlopu udziela się na pisemny wniosek uprawnionego pracownika, złożony pracodawcy w terminie nie krótszym niż 7 dni przed zamierzonym rozpoczęciem urlopu.Jeżeli powyższe warunki są spełnione, to pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika i udzielić mu urlopu ojcowskiego w terminie określonym we wniosku. W przeciwieństwie do urlopów wypoczynkowych, przepisy Kodeksu pracy nie przewidują bowiem możliwości przesunięcia z inicjatywy pracodawcy terminu rozpoczęcia urlopu ojcowskiego, zaproponowanego przez pracownika.