2023.07.12 godz. 11:24 Sanok, Podkarpackie

Czy pracodawca może zmienić umowę o pracę na umowę zlecenie

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. W sierpniu kończy mi się umowa o pracę i pracodawca zaproponował mi umowę zlecenie od września. Pracuje jako opiekunka osób niepełnosprawnych - praca dalej będzie ta sama, obowiązki te same i to samo miejsce pracy. Godziny też podobnie( raz będzie to 7 raz 8godzin).Zastanawiam się czy w takim wypadku można zawrzeć umowę zlecenie. Albo co ewentualnie musiałoby ulec zmianie żeby taka umowa była prawomocna?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Lip 2023 09:25

dzień dobry, w opisanym stanie faktycznym mamy do czynienia z elementami umowy o pracę. Proszę pamiętać, że na umowie zlecenie nie przysługuje Pani urlop oraz trzeba złożyć wniosek o dobrowolne chorobowe, żeby mieć możliwość zasiłku chorobowego. Umowa zlecenie będzie musiała mieć wskazanie czynności wykonywanych - nie nazwy stanowiska oraz stawkę za godzinę pracy.