2020.03.18 godz. 08:52 Sulęcin, Lubuskie

czy pracodawca może zmusić pracownika żeby wykorzystał urlop za 2019 w chwili obecnej (art. 168 kp mówi że można go wykorzystać do do 30 września 2020)

Wyjaśnienie sytuacji

W zawiązku z koronawirusem pracodawca zmusza pracowników żeby szli na urlopy sugerując, że są one zaległe a chodzi wyłącznie o urlop za 2019 r.. Czy pracownik może odmówić. czy grożą jakieś konsekwencje jeśli pracownik się nie zgodzi

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Mar 2020 13:36

Dzień dobry. Niestety, ale orzecznictwo wskazuje, że w przypadku zaległego urlopu (a o takim dokładnie mowa w opisie sytuacji - 30 wrzesień z art 168 k.p. to tylko końcowy termin, gdy pracodawca musi go udzielić) pracodawca może decydować o jego wykorzystaniu bez zgody pracownika, który w zasadzie nie ma tu żadnego pola manewru. Możliwa jest zwykła odpowiedzialność porządkowa pracownika (upomnienie, nagana itp.). Proszę jednak pamiętać, że pracodawca nie będzie mógł w ten sam sposób decydować o urlopie za 2020 rok. Pozdrawiam.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)