2024.02.12 godz. 17:21 Łódź, Łódzkie

Czy pracodawca musi cofnąć wypowiedzenie?

Wyjaśnienie sytuacji

W mojej firmie były zwolnienia grupowe. Zwolniono okolo 100 osób w tym mnie. Dostałam wypowiedzenie z wyłącznej winy pracodawcy, 3 miesięczny okres wypowiedzenia i odprawę. Pracowałam tam ponad 3 lata, na umowie na czas nieokreślony. Staraliśmy się z mężem o dziecko od kilku miesięcy. Zwolnienia byly niespodziewane. Sądzilam, że mamy stabilną sytuacje finansową. Jeżeli zajde w ciaze podczas okresu wypowiedzenia, czy chroni mnie prawo i pracodawca musi cofnąć wypowiedzenie? Czy może to potraktować jako wyłudzenie z mojej strony?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Kubisztal

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Lut 2024 15:00

Zgodnie z przepisami tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych, przy wypowiadaniu pracownikom stosunków pracy w ramach grupowego zwolnienia w okresie objęcia szczególną ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy pracodawca może jedynie wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy pracownikowi m.in. pracownicy w ciąży. Natomiast, w okresie ciąży pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z tą pracownicą, chyba że zajdą ustawowe wyjątki.