2019.09.20 godz. 12:12 Wrocław, Dolnośląskie

Czy pracodawca powinien powiadomić mnie o zmianie systemu pracy, a co za tym idzie wynagrodzenia i jeśli tak to w jaki sposób?

Wyjaśnienie sytuacji

Umówiłem się z pracodawcą na wynagrodzenie w okolicach 3200 zł na rękę. Została mi zaproponowana stawka 20 zł/h brutto plus dodatki w tym 20% za pracę w systemie 4 brygadowym. Zmniejszenie zamówień spowodowało, że pracodawca przeszedł na system 3 zmianowy, co spowodowało obniżenie moich zarobków. Ja się o tym dowiedziałem, jak wróciłem z urlopu pod koniec sierpnia, że od września jest grafik 3 zmianowy. Moje pytanie czy pracodawca powinien mnie powiadomić i czy mogę zerwać umowę w trybie natychmiastowym?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Karolina Gawlik

Dębica, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Paź 2019 13:38

Jeżeli rozkład czasu pracy nie został określony w umowie o pracę, pracodawca może go zmienić bez wypowiedzenia warunków pracy w trybie przewidzianym dla zmiany regulaminu pracy czy układu zbiorowego, natomiast jeżeli rozkład czasu pracy został określony w umowie o pracę lub w drodze odrębnego porozumienia pomiędzy stronami umowy, wówczas zmiana rozkładu czasu pracy wymaga porozumienia stron lub wypowiedzenia zmieniającego.