2020.05.26 godz. 21:33 Wrocław, Dolnośląskie

Czy pracodawca rozwiązał umowę zgodnie z prawem?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, przez sześć miesięcy przebywałem na L4. Po zakończeniu leczenia pracodawca rozwiązał ze mną umowę o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 53 Kp. Jako powód wskazał przekroczenie L4 o dwa dni (przebywałem na nim 184 dni). Jednak artykuł 53 mówi jeszcze o niezdolności do pracy przez kolejne 3 miesiące. Czy w związku z tym ten czas się sumuje? Czy pracodawca rozwiązał ze mną umowę zgodnie z prawem? Bardzo proszę o pomoc, pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Maj 2020 15:10

Dzień dobry, nie jestem pewien co Pan rozumie odnośnie sumowania się okresów, ale dla rozstrzygnięcia czy pracodawca mógł rozwiązać umowę w trybie art. 53 k.p. istotne są do sprecyzowania co najmniej dwie kwestie. Jak długo pracował Pan u tego pracodawcy przed chorobą (6 miesięcy czy krócej), ewentualnie czy niezdolność do pracy była efektem choroby zawodowej lub wypadku przy pracy? To ma wpływ na to czy w ogóle była możliwość takiego zwolnienia. Ponadto czy pojawił się Pan w pracy i dopiero wtedy umowa o pracę została wypowiedziana? To byłoby wówczas niezgodne z art. 53 § 3 k.p. Pozdrawiam!