2024.02.16 godz. 23:38 Kraków, Małopolskie

Czy pracodawca wypłaca wystarczająca pensje?

Wyjaśnienie sytuacji

Pracuje obecnie na umowie o prace na okres 6 miesiecy, stawka jaką dostałem to 4200zł brutto miesięcznie. Pracuje po 8 godzin dziennie 5 dni w tygodniu. Z moich obliczeń wynika, że przepracowane godziny w miesiącu styczeń to 184 godziny, co daje stawkę godzinową 22,82zł brutto. Z tego co wyczytałem w internecie najniższa stawka godzinowa na styczeń 2024r to 27,70zł. Jestem studentem i nie mam ukonczonych 26 lat. Czy w takiej sytuacja pracodawca nie wypłaca wymaganej pensji minimalnej? Gdzie ew. powinienem udać się z tym problemem oraz co ewentualnie moge na tym zyskać.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Maj 2024 11:39

Od 1 stycznia 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4242 zł. Z ilości godzin wynika, że jest to pełen etat. Zatem ma Pan zaniżoną stawkę o 42 zł. W pierwszej kolejności, proponuję zwrócić się z pytaniem do pracodawcy z czego to wynika. Następnie można podjąć kolejne kroki. Z wyrazami szacunku