2024.02.12 godz. 11:04 Czechowice-Dziedzice, Śląskie

Czy pracownicy domu pomocy społecznej mogą brać moje pieniądze?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Przebywam w domu pomocy społecznej. Czy pracownicy domu pomocy społecznej mogą zabierać mi moje pieniądze i nimi dysponować wedle ich widzi mi się? Na przykład jest mi tutaj zabranianie kupowanie wielu rzeczy albo pójście do fryzjera,bo tak zabrania tutaj kierownik. I czy mogę mieć tutaj kary ? Kierownik na przykład za kare zabiera mi internet albo telefon albo opiekunki robią kary na jedzenie i picie jak coś się im nie spodoba. Mogą tak robić? I czy kierownik może zabrać mi moje pieniądze z 13 i 14 ,bo mówi że są zabierane jako odpłatność za dps?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Maj 2024 12:16

Dzień dobry Zgodnie z art. 61 ust. 2 pkt 1) ustawy o pomocy społecznej, odpłatność za pobyt w domu pomocy społecznej nie może przekroczyć 70% dochodu mieszkańca. Resztą (30%) można swobodnie dysponować. 13-tka uregulowana jest w ustawie o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Z jej art. 8 wynika, że nie wlicza się tej kwoty do dochodu. Z 14-tką podobnie. Tymi środkami można dysponować dowolnie. Nielegalne zabierania cudzych środków proponuję zgłosić na Policję. Niewłaściwe zachowanie personelu DPS proponuję zgłosić na piśmie do urzędu gminy. Z wyrazami szacunku