2022.01.27 godz. 09:25 Żuromin, Mazowieckie

Czy pracownik posiadający umowę o pracę ma prawo do ubiegania się o urlop szkoleniowy w ostatnim roku studiów na pisanie pracy dyplomowej w wymiarze 21 dni?

Wyjaśnienie sytuacji

Pracuję w Urzędzie Gminy i w Kodeksie Pracy jest zapis, że pracownik ma prawo do urlopu szkoleniowego w wymiarze 21 dni w ostatnim roku studiów na pisanie pracy dyplomowej oraz przygotowania się do niej chciałabym zapytać czy jest możliwość ubiegania się o taki urlop? Dodam , że miałam zgodę pracodawcy jak zaczynałam studia. Studiuję dziennie, więc nie płacę za nie. Dowiedziałam się o pracodawcy, ze nie przysługuje mi taki urlop, gdyż przysługuje on wtedy, kiedy pracodawca opłaca takie studia, ale raz że ja nie płacę, bo są darmowe, a dwa , że nie widzę takiego przepisu w Kodeksie Pracy.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Paweł Stępniak

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Sty 2022 15:38

Dzień dobry, możliwość skorzystania z urlopu szkoleniowego uzależniona jest od wyrażenia zgody przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji pracownika. Jeżeli dostała Pani zgodę pracodawcy, to może Pani ubiegać się o urlop szkoleniowy. Kwestie te są uregulowane w przepisach rozdziału III kodeksu pracy (art. 102 i następne).