2019.12.05 godz. 03:38 Rzeszów, Podkarpackie

Czy prawnik może zatrzymać na koncie kancelarii pieniadze z mojej wygranej sprawy?

Wyjaśnienie sytuacji

Zaplacilam 250euro prawnikowi, sprawa wygrana, pieniadze ktore byl mi winien pracodawca sa na koncie kancelarii. Teraz prawnik kaze mi placic z wlasnej kieszeni za koszty sądowe a mowi ze pieniądze z wygranej sprawy zostają w kancelarii na jej poczet. Sprawa toczy się w Niemczech. Czy to może tak być?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Gru 2019 10:39

Dużo zależy od treści umowy obsługi prawnej między Panem a prawnikiem (kancelarią). Jeśli wyraźnie zgodził się Pan w umowie na uiszczanie kosztów procesu i nie ma zgody na potrącenie kosztów z uzyskanych należności, to działanie prawnika jest prawidłowe. W kwestii rozliczeń z klientem w przypadku prawników zagranicznych przydatne mogą być zapisy Kodeksu etyki prawników europejskich CCBE - rozdział 3.8. - link https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.brrp.pl/pdf/Kodeks_Etyki_Prawnik%25C3%25B3w_Europejskich.pdf&ved=2ahUKEwjRw5bOmZ7mAhWF6qQKHd9vD5AQFjAAegQIAxAB&usg=AOvVaw3OSXEOCifOtV1SjFwacSV1&cshid=1575538738644
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)