2019.09.20 godz. 19:00 Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Czy prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni jest tylko wtedy gdy o ten urlop wystąpi się bezpośrednio po urlopie macierzyńskim?

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem na urlopie macierzyńskim , chciałabym po nim wrócić do pracy i skorzystać z urlopu rodzicielskiego dopiero za jakiś czas. Czy wtedy wymiar urlopu wynosi również 32 tygodnie, czy 16 tygodni? Proszę o interpretację art. 182 1 c kodeksu pracy.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Karolina Gawlik

Dębica, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Paź 2019 13:24

Odroczony urlop rodzicielski wynosi maksymalnie 16 tygodni. Warunkiem skorzystania z 16 tygodni „odroczonego” urlopu rodzicielskiego jest wykorzystanie przynajmniej jednej części urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim albo bezpośrednio po okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego. Nie ma konkretnych wymogów co do długości trwania tej pierwszej części urlopu rodzicielskiego przypadającego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Wystarczy zatem, aby nie była ona krótsza niż 6 tygodni

Zmodyfikowano dnia: 31 Paź 2019 13:27