2019.02.18 godz. 09:39 -

Czy przewodniczący komisji rewizyjnej rady gminy może w całości utajnić obrady komisji rewizyjnej, argumentując, że nie jest to posiedzenie komisji rewizyjnej tylko kontrola komisji rewizyjnej, w której mogą brać udział tylko upoważnieni radni ?

Wyjaśnienie sytuacji

Sprawa opisuję lokalny portal: https://www.olesnica24.com/wiadomosci/1561,skandal-na-posiedzeniu-komisji-rewizyjnej-utajnion

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Ekspert casum.pl

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Lut 2019 16:07

Dzień dobry, zgodnie z art. 11b ustawy o samorządzie gminnym działalność organów gminy jest jawna, a jawność ta obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy. Zasady dostępu do dokumentów i korzystania z nich określa statut gminy, a ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z ustaw. Zasada jawności działania władz publicznych oraz dostępu obywateli do informacji publicznej może zostać ograniczona ustawą. Powodami, dla których ustawy mogą wprowadzać takie ograniczenia, są: ochrona wolności i praw innych osób i podmiotów gospodarczych, porządku publicznego oraz bezpieczeństwa lub ważnego interesu gospodarczego państwa .
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)