2020.09.17 godz. 11:59 Warszawa, Mazowieckie

Czy przy ewentualnym rozwodzie mam szansę opiekawać się dziećmi sam??

Wyjaśnienie sytuacji

Moja żona nie pracuje , mieszka w moim domu , mamy dwójkę dzieci i chcę o wszystkim decydować. Dzieci 4 i 2 lata. Leczy się na depresje. Wiele razy krzyczy przy nich co jest dla mnie czymś najgorszym bo robi im krzywdę. Nie ma dochodów , może iść mieszkać do matki tylko( pokój kuchnia i łazienka). Chciałbym się rozwieść ale boję się o dobro dzieci.....

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Adam Kłoszewski

Kąty, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Wrz 2020 08:57

o ustaleniu zasad sprawowania opieki nad dziećmi zadecyduje sąd. Jeżeli choroba powstała w trakcie małżeństwa, zaś rozwód będzie bez orzekania o winie, żonie będzie przysługiwało uprawnienie do dochodzenia od Pana alimentów na leczenie. Rozwiedziony małżonek, który pozostaje w niedostatku nie ze swojej winy, może starać się o alimenty od byłego małżonka. Obowiązek alimentacyjny wygasa w tym przypadku po upływie pięciu lat od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.