2020.11.13 godz. 17:00 Poznań, Wielkopolskie

Czy przy likwidacji stanowiska obowiązuje wypowiedzenie?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim ktore w najblizszym czasie mi sie konczy. Poinformowalam mojego pracodawce o powrocie do pracy. Pracodawca zadzwonil do mnie i poinformowal ze nie ma dla mnie stanowiska pracy gdyz jest likwidowane i nie mam do czego wracac. Powiedzialam ze przeciez obowiazuje mnie wypowiedzenie na co moj pracodawca odp. ze przy likwidacji stanowiska nie obowiazuje mnie wypowiedzenie,ze w przypadku likwidacji stanowiska ma prawo mnie zwolnic w trybie natychmiastowym. Czy to prawda?Dodam ze jestem zatrudniona na umowe o prace na czas nieokreslony od kilku lat.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Lis 2020 22:22

To nie jest prawda. Pracodawca powinien wypowiedzieć Pani umowę o pracę a jako przyczynę wypowiedzenia wskazać likwidację stanowiska pracy. W okresie wypowiedzenia pracodawca może Panią zwolnić z obowiazku świadczenia pracy co skutkuje tym,że nie musi Pani chodzić do pracy, ale otrzymuje wynagrodzenie. Poza tym jeśli Pani pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, to przy takiej przyczynie wypowiedzenia umowy o pracę należy się Pani odprawa przewidziana ustawą o tzw. zwolnieniach grupowych.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)