2023.01.26 godz. 14:00 Leszno, Wielkopolskie

Czy przy rozliczeniu pitu 2023 po rozwodzie...

Wyjaśnienie sytuacji

Czy przy rozliczeniu pitu 2023 po rozwodzie obaj małżonkowie mogą po połowie rozliczyć ulgę na dziecko.?? Czy tylko ten rodzic z którym dziecko mieszka? Oboje mamy prawo do dziecka. Dziecko mieszka z była żona. Place alimenty i widuje się z dzieckiem. Jak to wygląda przy rozliczaniu pitu.? Możemy pół ba pół.? Czy ten rozlicza z kim dziecko mieszka? Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Sty 2023 17:25

Dzień dobry, Ulga na dziecko po rozwodzie przysługuje podatnikom, którzy posiadają władzę rodzicielską oraz faktycznie ją wykonują. W przypadku braku porozumienia ustawodawca każe zastosować zasadę, że ulga należy się proporcjonalnie do faktycznego okresu wykonywania władzy rodzicielskiej w roku podatkowym