2024.03.01 godz. 10:46 Warszawa, Mazowieckie

Czy przysługuje mi odprawa w pracy po podpisaniu porozumienia rozwiązującego umowę o pracę?

Wyjaśnienie sytuacji

Pracuję w firmie 2 lata (3 miesiące okresu próbnego + niecałe 2 lata wypowiedzianej umowy o pracę). Podpisałam porozumienie rozwiązujące umowę o pracę, w którym nie informacji o przyczynie zwolnienia, przyczyna ta została mi powiedziana ustnie na spotkaniu - sytuacja ekonomiczna firmy, redukcja stanowiska. Firma ta zatrudnia niewiele ponad 20 osób z czego część jest na UOP, część na umowie zleceniu a część na umowie B2B. Czy w takim wypadku przysługuje mi odprawa? Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Kubisztal

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Mar 2024 12:07

Tak zwana umowa o zwolnieniach grupowych stanowi, że w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników stosuje się przepisy tej ustawy. Jeżeli w tej firmie jest zatrudnionych 20 osób to bierze się pod uwagę tylko tych, którzy pracują w ramach stosunku pracy (umowa o pracę, powołanie itd.). Oznacza to, że brak spełnienia minimalnego - ustawowego limitu liczebności znosi konieczność stosowania zasad przy zwolnieniach grupowych z tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)